HISTORIA OSP USZEW
STRONA GŁÓWNA > HISTORIA OSP USZEW

Ochotnicza Straż Pożarna w Uszwi, została założona 20 listopada 1918 roku, z inicjatywy - ówczesnych radnych - Józefa Zająca i Jana Sumary. Jednostka liczyła wtedy 13 strażaków. Pierwszym naczelnik był Jan Jagielski. Niespełna 10 lat później, mieszkańcy wsi ufundowali strażakom sztandar. Już w 1951 roku, uszewscy druhowie posiadali własny samochód strażacki. W 1974 roku rozpoczęto budowę nowego Domu Strażaka. Mimo wielu trudności i komplikacji administracyjno-technicznych, dzień 29 kwietnia 1984 roku trwale zapisał się w kronice „złotymi zgłoskami”, bowiem w tym dniu nastąpiło uroczyste oddanie do użytku nowej strażnicy. W 1991 roku, jednostka ratowniczo - gaśnicza z Uszwi, wzbogaciła się o nowy samochód marki ŻUK, zaś - w 2002 roku - została doposażona w samochód bojowy marki STAR 200 oraz odpowiedni sprzęt - niezbędny do prowadzenia akcji we współczesnych realiach pożarnictwa.

Na przestrzeni minionych lat, dziesiątki - a może nawet setki osób, które były czynnie zaangażowane w rozwój straży pożarnej w Uszwi, odeszły do Pana na „wieczną wartę”, gdzie - pod okiem św. Floriana - wypraszają dla swoich następców wstawiennictwo oraz potrzebne łaski i siły do walki z wszelakim ziemskim żywiołem. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczyniali się do istnienia i przetrwania 90-ciu lat jednostki strażackiej w Uszwi. Wspomnę tylko wieloletnich prezesów i naczelników OSP, za czasów których powstała nowa remiza, pozyskano nowe samochody i sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Obecnie jednostka OSP w Uszwi liczy 37 strażaków-ochotników. Funkcję prezesa pełni - od 1998 roku - Grzegorz Szczygieł, zaś naczelnikiem OSP - odpowiedzialnym za sprawy operacyjne - jest Zdzisław Majcher.